Cost of Healthy Eating

{mp3}680news – cost of healthy eating – march 10 2014{/mp3}

The truth is that eating a healthier diet costs at least $1.50 more per day, that’s $500 per year according to a Harvard Public Health study.

Fruits, vegetables, nuts and fish cost more than refined grains, processed foods and cheaper cuts of meat. Lower income families often have to decide between putting a roof over their heads versus buying healthier foods. Manufacturers are more interested in producing inexpensive foods that have long shelf lives compared to fresh foods.  This equates to poor nutritional foods.

In “desert lands” those cities that are isolated have little access to fresh foods or supermarkets and have higher rates of obesity related diseases.  Processed foods are cheap and readily available.

The goal is for government to partially subsidize the production and distribution of healthy foods to keep the costs down – not an easy task.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

See More

Cookbooks

Check out Rose’s many amazing cookbooks. Learn how to create quick and nutritious meals for your family and much more.